Resursträningsgrupp mot yngre åldrar

Grenspecifik hjälp

Nedan hittar ni en lista med namn som tränare i yngre grupper (tränare för aktiva upp till 11 år – det år de fyller 11 år) kan ringa in för att få hjälp med grenspecifik träning. Ni som ringer in föreslår en tid då personen från resursträningsgruppen kan komma förbi och hjälpa till och ni informerar även vad ni specifikt vill ha hjälp med. Personerna från resursträningsgruppen bestämmer själva om de kan vid angiven tid eller inte.

I nuläget sätter vi inte någon reglering på hur ofta man kan “hyra” in personer ur resursträningsgruppen, men vi rekommenderar att det används max några gånger per termin som en kul grej för träningsgruppen. 

Moa Eklundh – 070-422 27 87 & moa.eklundh@gmail.com
Sprint

Emily Capobianco – 076-3155572 & emcap@live.se
Häck, sprint, längd & tresteg
 
Ida Thunberg – 073-691 46 40 & idathunberg@gmail.com
Häck, sprint, kula, spjut, längd, styrketräning, höjdhopp. 
 
Linus Strand – 073-252 74 01 & strandlro@gmail.com
Häck, lång-häck & sprint.
 
Wilhelm Bergentz – 072-500 35 66 & wbergentz@gmail.com
Medel- & långdistans
 
Rasmus Hugosson – rasmus.hugosson@telia.com & 072-2035043
Sprint, Längd, Tresteg & Kula

Emil Bergqvist – 070-2538791 & emilbergqvist@hotmail.com
Längd & tresteg

Hanna Wiss – 072-2078937 & hanna.wiss@gmail.com
Sprint/längd

Sara Angelmyr – 070-7294945 & Saramyr@hotmail.com
Längd/tresteg

Per Drageryd – 073-0497486 & per.drageryd@gmail.com
Stav

Jörgen Drageryd -073-4118223 & jorgen.drageryd@gmail.com
Stav