Träna med oss

KFUM Örebro Friidrott är en ideell förening med över 1000 medlemmar. Vill du bli en av oss?

Träna med oss

Information

När kan man börja träna?
– Man kan börja träna i klubben från det år man fyller 6 år (start av nya grupper sker efter sommaren).

Vilka grenar tränar man?
– Barn och ungdomar tränar så mångsidigt som möjligt och får därför prova på så många som möjligt av friidrottens grenar. I början så “leker” man friidrott för att sedan träna friidrott “på ett lekfullt sätt” för att till slut träna friidrott fullt ut. Utöver ren teknikträning så innehåller friidrotten mycket rörlighet, spänst, styrka, koordination och kondition.

Hur ser träningsgrupperna ut?
– Pojkar och flickor tränar tillsammans i grupper bestående av en eller två årskullar.

Finns det plats?
– Det är många som vill börja på friidrott, framförallt i våra yngre träningsgrupper, vilket betyder att det inte alltid finns plats på en gång för alla. Anmälan om intresse att börja med friidrott görs direkt till ledare i respektive träningsgrupp, se mer info om våra grupper längre ned på sidan.

Anmälningsformulär för de allra yngsta
Hösten 2022 startar vi upp nya grupper för barn födda 2015 och 2016. Fyll i formuläret nedan för att anmäla ditt barn till vår träning.

Våra träningsgrupper

6-9 år

Grupp Träningstid Kontaktperson E-postadress
2014 Grön Lördag 11:15 Isabella Reali Holmberg bella_reali@hotmail.com
2014 Röd Lördag 9:15 Maria Jaakkola marjah.jaakkola@gmail.com
2014 Gul Söndag 9:00 Ida Ericsson Matz idaericsson@hotmail.com
2014 Vit Söndag 9:00 Johan Andersson johanolovandersson@gmail.com
2013-2014 Gerdevåg Fredag 16:30 Josefine Gerdevåg josefin.gerdevag@hotmail.se
2013 Vit Lördag 9:15 Ola Käll Ola.kall@orebro.se
2013 Röd Onsdagar 17:30 Emma Hammas emma.hammas@hotmail.com
2013 Grön Onsdagar 17:30 Markus Axgran markus.axgran@gmail.com
2013 Blå

Onsdagar 18:00   Lördag 10:45

Daniel Brånn daniel.c.brann@gmail.com
2012 Röd Lördag 13:30 Richard Jorstig rickard.jorstig@gmail.com
2012 Lila Söndag 10:00 Oskar Axelsson oskar.axel@gmail.com
2012 Grön Söndag 10:00 Markus Hansson markus-hansson@hotmail.com
2012 Blå Fredag 17:15 Henrik Ingenäs henrik.ingenas@gmail.com
2011-2012 Tellgren/Högberg  Måndag 17:15-18:15 Rebecca Högberg rebecca.hogberg@hotmail.com
2011-2012 Svart Söndag 15:00-16:00 Ebba Asp ebbaasp04@gmail.com
2011-2012 Brun Fredag 18:00 Helena Ågren helena.k.agren@gmail.com
2011 Röd Lördag 10:45 Linda Nordh linda.nordh.orebro@engelska.se
2011 Gul Fredag 17:00 Daniel Molin daniel.molin@mail.com
2011 Grön Söndag 10:30 Günther Björklund  guntherbjorklund@hotmail.com
       
       

10-12 år

GruppTräningstidKontaktpersonE-postadress
2010-2011 Svart 

Onsdagar 18:30

Lördagar 12:00

Stefan Karlssonstefan.t.karlsson@oru.se
2010 VitFredag 17:30Åsa Athlinasaathlin@yahoo.se
2010 LilaTisdag 18:00, Lördag 9:30Anders Bürgeranders.burger@ncc.se
2010 GrönLördag 10:00Markus Hanssonmarkus-hansson@hotmail.com
2009-2010 BernhultSöndag 15:30Clara Bernhultcbernhult@icloud.com
2009 VitLördag 9:30Linda Nordhlinda.nordh.orebro@engelska.se
2009 GulLördag 9:30Örjan Velletorjaerik@hotmail.com
2009 GrönSöndag 16:45-18:15Richard Estarprichard.estarp@telia.com
2008-2009 RödSöndag 11:00-12:15Jeanette Wilénjeanette.wilen@thorengruppen.se
2008 VitTisdag 17:30Richard Jorstigrickard.jorstig@gmail.com
2008 RödTisdag 18:00Kai Välimaakai.valimaa@se.com
2007-2008 RödTisdag 17:30Hanna Säfströmsafstrom00@gmail.com

13-15 år

Grupp Träningstid Kontaktperson E-postadress
2007 Guld Söndag 10:00-11:15 Fredrik Lann fredrikes@gmail.com
2007 Lila Söndag 14:00 Sara Angelmyr saramyr@hotmail.com
2007 Gul Söndag 9:30 Anna Larsson anna.larsson@orebro.se
2006 Tranderyd Kontakta grupp Tobias Tranderyd kfum06tranderyd@gmail.com
2005 Persson Kontakta grupp Susanne Persson susanne.persson@orebro.se

Racerunning och Sveagruppen

GruppTräningstidKontaktpersonE-postadress

Racerunning

Parasporten racerunning är en friidrottsgren för personer som har svårt att ta sig fram utan hjälpmedel. Med bara lite rörlighet i benen kan du få fart på racerunningcykeln som är en trehjulig cykel utan pedaler men med sadel, bålstöd och andra hjälpmedel som kan anpassas efter individen. I vår grupp välkomnar vi barn, ungdomar och vuxna med olika rörlighetsförmåga. En del av de aktiva tränar för att nå framgång vid tävlingar medan andra tränar för motionens skull. Lika viktigt som själva träningen är den sociala gemenskapen och att ha roligt tillsammans!

Kontakta gruppAnnica Greenannica.green@gmail.com

Sveagruppen

Träningsgrupp för barn och ungdomar 7-19 år med funktionsvariationer. Föräldrar eller ledsagare är välkomna att vara med om ditt barn/ungdom behöver stöttning. Max 10 deltagare i gruppen. 

Tisdag 17:00Lotta Johansson/Patrik Anshelmlojohan@hotmail.com / patrik.anshelm@hygienshoppen.se

Junior, Elit, Senior och Veteran

GruppTräningstidKontaktpersonE-postadress
2002-2004 Ungdom Kast/HöjdhoppKontakta gruppLinus Bernhult/Fredrik Stenmanbernhult@hotmail.com / fredrik_stenman@hotmail.com
2000-2005 Ungdom stavhoppKontakta gruppPer Dragerydper.drageryd@gmail.com
Hammarberg - StavhoppKontakta gruppUlf Hammarbergulf.hammarberg@hammarel.se
Sprint/HäckKontakta grupp  
Team Foppa - Sprint/MedelKontakta gruppTobias Forsmarktobias.forsmark@stoneridge.com
 LångdistansKontakta grupp  
Nybörjare vuxnaSöndag 15:30Sara Angelmyrsaramyr@hotmail.com
Veterangruppen*Måndagar & torsdagar kl.18-19Kristina Dragerydkristina.drageryd@outlook.com

*Inom friidrotten blir man veteran det år man fyller 35 år. Friidrotten är för alla. Att friidrotta är roligt, ger dig allsidig träning och du kan hålla på hela livet. Förutom den stora variation som friidrottens grenar erbjuder innehåller träningen också rörlighet, styrka och koordination. Vi provar oss fram och deltar efter bästa förmåga!