Träna med oss

KFUM Örebro Friidrott är en ideell förening med över 1000 medlemmar. Vill du bli en av oss?

Träna med oss

Information

När kan man börja träna?
– Man kan börja träna i klubben från det år man fyller 6 år (start av nya grupper sker efter sommaren).

Vilka grenar tränar man?
– Barn och ungdomar tränar så mångsidigt som möjligt och får därför prova på så många som möjligt av friidrottens grenar. I början så “leker” man friidrott för att sedan träna friidrott “på ett lekfullt sätt” för att till slut träna friidrott fullt ut. Utöver ren teknikträning så innehåller friidrotten mycket rörlighet, spänst, styrka, koordination och kondition.

Hur ser träningsgrupperna ut?
– Pojkar och flickor tränar tillsammans i grupper bestående av en eller två årskullar.

Finns det plats?
– Det är många som vill börja på friidrott, framförallt i våra yngre träningsgrupper, vilket betyder att det inte alltid finns plats på en gång för alla. Anmälan om intresse att börja med friidrott görs direkt till ledare i respektive träningsgrupp, se mer info om våra grupper längre ned på sidan.

Anmälningsformulär för de allra yngsta
Hösten 2021 startar vi upp nya grupper för barn födda 2014 och 2015. Fyll i formuläret nedan för att anmäla ditt barn till vår träning.


Gör intresseanmälan (född 2014-15)

Våra träningsgrupper

6-9 år 10-12 år 13-15 år Racerunning, Sveagruppen Junior, Elit, Senior, Veteran

6-9 år

Grupp Träningstid Kontaktperson E-postadress
2014 Grön Lördag 11:15 Anna Rosenberg langaanna@hotmail.com
2014 Röd Lördag 9:15 Maria Jaakkola marjah.jaakkola@gmail.com
2014 Gul Söndag 9:00 Ida Ericsson Matz idaericsson@hotmail.com
2014 Vit Söndag 9:00 Johan Andersson johanolovandersson@gmail.com
2013-2014 Gerdevåg Fredag 16:30 Josefine Gerdevåg josefin.gerdevag@hotmail.se
2013 Vit Lördag 9:15 Johanna Reimfelt johanna.reimfelt@gmail.com
2013 Röd Fredag 16:45 Emma Hammas emma.hammas@hotmail.com
2013 Grön Söndag 14:00 Karin Hjerpe karin_sif8@hotmail.com
2013 Blå Lördag 10:45 Daniel Brånn daniel.c.brann@gmail.com
2012 Röd Lördag 13:30 Richard Jorstig rickard.jorstig@gmail.com
2012 Lila Söndag 10:00 Oskar Axelsson oskar.axel@gmail.com
2012 Grön Söndag 10:00 Markus Hansson markus-hansson@hotmail.com
2012 Blå Fredag 17:15 Anna Polstam annapolstam@hotmail.com
2011-2013 Tellgren/Högberg Måndag 17:00-18:00 Rebecca Högberg rebecca.hogberg@hotmail.com
2011-2012 Svart Söndag 15:00-16:00 Ebba Asp ebbaasp04@gmail.com
2011-2012 Brun Fredag 18:00 Helena Ågren helena.k.agren@gmail.com
2011 Röd Lördag 10:45 Linda Nordh linda.nordh.orebro@engelska.se
2011 Gul Fredag 17:00 Daniel Molin daniel.molin@mail.com
2011 Grön Söndag 10:30 Erik Nordlund erik.m.nordlund@gmail.com
2010-2011 Svart Lördag 12:00 Stefan Karlsson stefan.t.karlsson@oru.se
2010-2011 Brun Måndag 17:00 Julianna Pap juliannapap80@gmail.com

10-12 år

Grupp Träningstid Kontaktperson E-postadress
2010 Vit Fredag 17:30 Alexandra Nyman alexandra.nyman86@gmail.com
2010 Röd Söndag 16:00 Ulric Ekberg ulric.ekberg@gmail.com
2010 Lila Tisdag 18:00 Anders Bürger anders.burger@ncc.se
2010 Grön Lördag 10:00 Markus Hansson markus-hansson@hotmail.com
2009-2010 Bernhult Söndag 15:30 Clara Bernhult cbernhult@icloud.com
2009 Vit Lördag 9:30 Linda Nordh linda.nordh.orebro@engelska.se
2009 Gul Lördag 9:30 Petra Mangnäs petramangnas@gmail.com
2009 Grön Söndag 16:45-18:15 Richard Estarp richard.estarp@telia.com
2008-2009 Röd Söndag 11:00-12:15 Jeanette Wilén jeanette.wilen@thorengruppen.se
2008 Vit Tisdag 17:30 Richard Jorstig rickard.jorstig@gmail.com
2008 Röd Tisdag 18:00 Kai Välimaa kai.valimaa@se.com
2007-2008 Röd Tisdag 17:30 Hanna Säfström safstrom00@gmail.com

13-15 år

Grupp Träningstid Kontaktperson E-postadress
2007 Guld Söndag 10:00-11:15 Fredrik Lann fredrikes@gmail.com
2007 Lila Söndag 14:00 Sara Angelmyr saramyr@hotmail.com
2007 Gul Söndag 9:30 Anna Larsson anna.larsson@orebro.se
2006 Tranderyd Kontakta grupp Tobias Tranderyd kfum06tranderyd@gmail.com
2005 Persson Kontakta grupp Susanne Persson susanne.persson@orebro.se

Racerunning och Sveagruppen

Grupp Träningstid Kontaktperson E-postadress
Racerunning

Parasporten racerunning är en friidrottsgren för personer som har svårt att ta sig fram utan hjälpmedel. Med bara lite rörlighet i benen kan du få fart på racerunningcykeln som är en trehjulig cykel utan pedaler men med sadel, bålstöd och andra hjälpmedel som kan anpassas efter individen. I vår grupp välkomnar vi barn, ungdomar och vuxna med olika rörlighetsförmåga. En del av de aktiva tränar för att nå framgång vid tävlingar medan andra tränar för motionens skull. Lika viktigt som själva träningen är den sociala gemenskapen och att ha roligt tillsammans!

Kontakta grupp Annica Green annica.green@gmail.com
Sveagruppen

Träningsgrupp för barn och ungdomar 7-19 år med funktionsvariationer. Föräldrar eller ledsagare är välkomna att vara med om ditt barn/ungdom behöver stöttning. Max 10 deltagare i gruppen. 

Tisdag 17:00 Lotta Johansson/Patrik Anshelm lojohan@hotmail.com / patrik.anshelm@hygienshoppen.se

Junior, Elit, Senior och Veteran

Grupp Träningstid Kontaktperson E-postadress
2002-2004 Ungdom Kast/Höjdhopp Kontakta grupp Linus Bernhult/Fredrik Stenman bernhult@hotmail.com / fredrik_stenman@hotmail.com
2000-2005 Ungdom sprint/hopp Kontakta grupp Per Drageryd per.drageryd@gmail.com
Hammarberg – Stavhopp Kontakta grupp Ulf Hammarberg ulf.hammarberg@hammarel.se
Nils Holmdahl Kontakta grupp Nils Holmdahl nils@rikkenstorp.se
Team Foppa Kontakta grupp Tobias Forsmark tobias.forsmark@stoneridge.com
Team Kattis Kontakta grupp Kattis Karlsson kattis72se@yahoo.se
Team Kroon – Långdistans Kontakta grupp Mikael Kroon mikael_kroon@hotmail.com
Nybörjare vuxna Söndag 15:30 Sara Angelmyr saramyr@hotmail.com
Veterangruppen* Måndagar & torsdagar kl.18-19 Kristina Drageryd kristina.drageryd@outlook.com

*Inom friidrotten blir man veteran det år man fyller 35 år. Friidrotten är för alla. Att friidrotta är roligt, ger dig allsidig träning och du kan hålla på hela livet. Förutom den stora variation som friidrottens grenar erbjuder innehåller träningen också rörlighet, styrka och koordination. Vi provar oss fram och deltar efter bästa förmåga!